wtorek, 17 listopada 2009

Najbardziej znane używki

Opis i przedstawienie szkodliwości oraz działanie tych najbardziej znanych w środowisku narkotyków:

Heroina (popularnie "hera", "opium") otrzymywana z soku wyciskanego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Ma postać białego proszku, który bardzo często mieszany jest dla niepoznaki z nieszkodliwym pudrem. W pierwszej fazie biorący wciągają heroinę nosem, w drugiej, w stopniu uzależnienia aplikują narkotyk bezpośrednio w żyłę. Heroina po zażyciu daje mylne poczucie zadowolenia i radości po czym przychodzi znacznie dłużej trwające realne nostalgia i przygnębienie.

Kokaina ("koka") otrzymywana z krzewów kokainowych (krasnodrzew pospolity). Chemicznie czysta kokaina, wciągana przez nos lub aplikowana bezpośrednio w żyłę sprawia 5-cio minutowe poczucie siły i ogromnie pobudza intelektualnie. Szybko stan ten mija i człowiek popada w skrajne stany depresyjne i lękowe. Inną groźną i bardzo popularną odmianą kokainy jest crack palony w fajkach i wdychany w postaci dymu. Poza objawami psychicznymi powoduje silne zaburzenia oddechowe i sercowo-krążeniowe. Wśród narkotycznych samobójców dominują właśnie ci zażywający kokainę i crack.

Marihuana ("gandzia", "maryśka", "hasz") otrzymywana z konopi indyjskich. Jeden z popularniejszych narkotyków w mniejszych miastach. Z liści konopi wytwarzane są papierosy. Poprzez wypalanie ich narkotyk dostaje się do organizmu. Podobnie jak z paleniem tytoniu z tą jednak różnicą, że marihuana jest o wiele groźniejsza dla układu oddechowego i płuc. Marihuanę najczęściej palą początkujący narkomani. Mitem jest, że marihuana nie uzależnia bowiem robi to w stopniu podobnym do innych narkotyków. Jej stosowanie jest tak bardzo szkodliwe jak stosowanie pozostałych narkotyków.

Amfetamina ("amfa") produkowana w formie tabletek. Wyróżnia się wiele form amfetaminy np. ecstasy. Początkowo powoduje stan pobudzenia i usuwa stany zmęczenie. Niedługo po tym prowadzi do stanów depresyjnych i lękowych oraz powoduje bóle i zawroty głowy. Silnie uzależnia. Narkomani w stanie uzależnienia z czasem przyjmują coraz większe dawki gdyż małe ilości nie potrafią ich skutecznie zadowolić.

Substancje halucynogenne takie jak LSD (kwas lizergowy), meskalina i psilocybina zwiększają wrażliwość mózgu na bodźce zmysłowe, że odbierane wrażenia i związane z nimi myśli ulegają przekształceniom. Efekt tych zaburzeń często kończy się w kostnicy bowiem środki te często prowadzą do samobójstw i tragicznych wypadków, znane są przypadki gdy 18-latek po zażyciu LSD próbował zatrzymać rękoma rozpędzony pociąg.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz